- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila Wilhelma Giebela
Vila Wilhelma Giebela
FOIBOS - 29. 7. 22:00
Mezi přední německé projektanty na Olomoucku patřil také architekt Karl Fischer (1901-1948).
Mezi přední německé projektanty na Olomoucku patřil také architekt Karl Fischer (1901-1948). Po absolvování německé reálky pokračoval ve studiích na německé Vysoké škole technické v Brně (1919-1921) a technice v Mnichově (1921-1924). V roce 1926 si v rodné Olomouci založil vlastní ateliér, ve kterém pracoval až do roku 1942. Fischerovu tvorbu charakterizuje architektura blízká německému směru nové věcnosti (Neue Sachlichkeit), zabarvená ovšem romantizujícími tendencemi. V tomto duchu architekt uskutečnil většinu svých prací, především obytných staveb. Vyniká mezi nimi drobná vila Wilhelma Giebela, odborného učitele na zdejší německé chlapecké měšťanské škole, dokončená roku 1928. Jak ukazuje jedna z přípravných skic, architekt ji pojal společně s náročně řešenou zahradou s altánem a bazénem jako všeobjímající umělecké dílo - Gesamtkunstwerk. Romantizující pojetí solitérní obdélné stavby s kýlovou střechou umocnil množstvím charakteristických detailů. Vedle tradičně členěných oken to byly dřevěné okenice nebo zaoblené nároží domu, navozující atmosféru venkovských rezidencí. Svědectví o tom, jak vypadalo uspořádání domu, podává vzpomínka stavebníkova syna, kterou sepsal v anglickém zajetí: „Vila byla koncipována jako jednopatrový rodinný dům s kulatým arkýřem v jihovýchodním rohu budovy. V přízemí se vešlo přes zádveří do obdélné haly, odkud bylo možné vejít do všech místností. Vpravo se vešlo do obývacího pokoje s jídelnou. Ten byl posuvnými dveřmi oddělen od pánského pokoje, ve kterém byla vestavěná knihovna. Z pánského pokoje se prosklenými dveřmi se vycházelo na zastřešené posezení… Proti vchodu se nacházela kuchyně, která byla s jídelnou spojena podávacím okénkem … Točité dřevěné schodiště vedlo ze spodní haly do horní haly v 1. patře, ze které se vcházelo do všech místností a v níž byl otevřený vestavěný krb…“ (JP)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila